BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE
Strona Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

O Bydgoskich Impresjach Muzycznych

Trochę historii...

Bydgoskie Impresje Muzyczne albo, jak kto woli, Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży, po raz pierwszy odbyły się w roku 1977. Do Bydgoszczy zaczęły zjeżdżać polskie i zagraniczne zespoły o różnorodnym charakterze - z Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rosji, Rumunii, RPA, Serbii, Słowacji, Singapuru, Szkocji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch, Węgier i Polski. Chyba żaden rodzaj muzyki nie został pominięty. Było chóralnie, orkiestrowo, jazzowo, rockowo
i folkowo - swoisty muzyczny miszmasz. Wkrótce okazało się, że międzynarodowe towarzystwo doskonale się czuje nad Brdą, a wspólne muzykowanie stanowi ciekawą ofertę aktywnego wypoczynku. Ponadto na najlepszych czekały statuetki - Struny - i inne nagrody.
Różne były oblicza poszczególnych BIM-ów. Były BIM-y zimowe i letnie. Były na 250 i 1500 osób. Głównie zależały od dwóch rzeczy: pieniędzy i pogody. To pierwsze trzeba było pozyskać, załatwić, czasem wręcz wyżebrać. Tego drugiego nawet przy pomocy pierwszego załatwić się nie udawało, stąd tradycyjny przemarsz zamieniał się często w przebieg ulicami miasta, a misternie ułożony plan koncertów rozpływał się w strugach ulewnego deszczu. Mimo to, Impresje miały zawsze „coś”, co sprawiało, że zespoły wracały, nieraz po latach, do Bydgoszczy na kolejne edycje.
BIM gościł w Filharmonii i Operze, w Akademii Muzycznej, Teatrze Polskim, Muszli Koncertowej i na Starym Rynku, w kościołach i klubach. Były konkursy i nagrody, koncerty, wspólne wycieczki, spotkania narodowe, ogniska, dyskoteki. Mało wolnego czasu i mnóstwo radości, gorączka przygotowań, festiwalowe emocje, późne powroty i żal, że właśnie mija.
Dlaczego ciągle się w to bawimy? Jesteśmy tego pewni - dopóki młodzi muzycy będą chcieli do nas przyjeżdżać, dopóty będziemy na nich czekać, aby wspólnie dzielić się radością i poznawać różne barwy muzyki.


aktualizacja 14.11.2018   ©  Pałac Młodzieży